Postawa prawidłowa od niej wiele zależy

Postawa ciała to sposób w jaki utrzymujemy ciało w pozycji pionowej. Jest całkowicie odruchowa i indywidualna dla każdego. Kształtujemy ją od urodzenia i zmieniamy pod wpływem różnych bodźców w ciągu całego życia. Powinna być stabilna i symetryczna po obu stronach kręgosłupa. Prawidłową postawę oceniamy porównując ułożenie obręczy barkowej i obręczy biodrowej. Stojąc przed lustrem przodem pomocne będzie narysowanie na nim linii pionowej, odpowiadającej linii środkowej ciała tzn., linii przechodzącej z przodu od czubka nosa, między piersiami do pępka i  padającej na podstawę, symetrycznie między stopami. Patrząc na ramiona które powinny być na tej samej wysokości (poziom B) oraz ręce swobodnie opuszczone, które powinny tworzyć symetryczne trójkąty z talią (poziom C), możemy sporo powiedzieć o lordozie szyjnej i napięciu mięśni ramion, po obu stronach kręgosłupa szyjnego i piersiowego. Patrząc na ustawienie głowy w linii środkowej (poziom A), widzimy czy jest symetryczne. Jeśli jest  skręcona, bądź od niej odchylona, świadczy to o wzmożonym napięciu mięśni  po jednej stronie i wpływa na odczuwanie dolegliwości bólowych głowy i górnej część pleców.

Oceniając obręcz biodrową, podobnie jak z barkami, porównujemy ułożenie przednich kolców biodrowych. Można je wymacać palcami wskazującymi dłoni ułożonych-opartych na miednicy (poziom D) sprawdzając czy są na tej samym poziomie i wysokości. Zakłócenie tej proporcji rzutuje na lordozę lędźwiową i stawy biodrowe. Biodra, nierozłącznie powiązane z miednicą, oceniane na wysokości krętarza tj. najbardziej wyczuwalnego punktu kostnego z boku na udzie (poziom E)decydują o długości i szerokości kroku. Prawidłowy chód to także prawidłowa budowa i ustawienie kolan (poziom F). Fizjologicznie, kolana są trochę koślawe tzn., że są skierowane do środka od linii bocznych, biegnących od barków przez kolce biodrowe przednie, rzutujących na podstawę. Nie powinny się jednak ze sobą stykać, ani być bardzo od siebie oddalone. Każde kolano powinno przenosić połowę ciężaru ciała podczas chodzenia. Brak symetrii między nimi zakłóca prawidłowe napięcia mięśniowe nie tylko dolnej części kręgosłupa, ale rzutując na stopy, wpływa na zaburzenie równowagi całego układu połączonych z nim elementów. Ustawione na podłożu stopy powinny być równoległe do siebie. W takiej samej odległości od linii środkowej ciała, która jest umownym rzutem od pępka do podłoża (poziom G). Obszar jaki tworzą stopy na podłożu nazywamy płaszczyzną podparcia bądź czworobokiem podparcia, gwarantującym utrzymanie równowagi. Ostatnią rzeczą na którą trzeba zwrócić uwagę jest prawidłowe ustawienie kostek bocznych(poziom G). Jeśli kostki wewnętrzne stawu skokowego skierowane są do środka, to mówi o koślawości,  jeśli od środka to szpotawość. Najłatwiej to sprawdzić na podeszwie używanych butów, która ściera się bardziej po stronie większego nacisku stopy na podłoże podczas chodzenia.

Postawę w tych kryteriach ocenia się także z boku. Łatwo jest wówczas ocenić głębokość lordoz i kifozę piersiową. Prawidłowo ustawiona głowa nie powinna wychodzić do przodu poza klatkę piersiową, a brzuch wystawać poza miednicę. Plecy nie powinny być zaokrąglone, a łopatki odstawać od  kręgosłupa. Poprawne i symetryczne ustawienie poszczególnych segmentów ciała i utrzymanie ich podczas wykonywanych czynności ruchowych jest gwarancją sprawności  i dobrego samopoczucia. Jeśli jednak nie zawsze możemy, lub zapominamy o prawidłowej postawie, dobrze byłoby pod koniec każdego dnia o niej pomyśleć, przywołać ją i kilka razy powtórzyć. Pozwoli to na utrzymanie nawyku prawidłowej postawy i  wyrówna napięcie mięśniowe. Nawet jeśli prawidłowa postawa zostanie zakłócona nadmiernym wysiłkiem, stresem, wiekiem, czy nadwagą będziecie znać jej przyczynę i łatwiej będzie do niej wrócić.

Służę swoim doświadczeniem 

Postawa ciała to sposób w jaki utrzymujemy ciało w pozycji pionowej. Jest całkowicie odruchowa i indywidualna dla każdego. Kształtujemy ją od urodzenia i zmieniamy pod wpływem różnych bodźców w ciągu całego życia. Powinna być stabilna i symetryczna po obu stronach kręgosłupa. Prawidłową postawę oceniamy porównując ułożenie obręczy barkowej i obręczy biodrowej. Stojąc przed lustrem przodem…

Podziel się postem:
Facebook
Twitter
Telegram
WhatsApp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz