Blog

Jesteś tutaj:

MAŁPIA OSPA – panika czy realne zagrożenie.

14 sierpnia 2024 roku Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła, że gwałtowny wzrost liczby przypadków MPox (tzw. ospa małpia, ang. monkeypox) w Demokratycznej Republice Konga (DRK) i w coraz większej liczbie krajów Afryki stanowi zagrożenie zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym (PHEIC) zgodnie z Międzynarodowymi Przepisami Zdrowotnymi. Swoje obawy WHO opiera na statystyce, która wykazała, że do tej pory od początku 2024…

Obrzęk limfatyczny i obrzęk tłuszczowy – charakterystyka porównawcza i leczenie zachowawcze z wykorzystaniem przerywanej kompresji pneumatycznej.

Angelika Sosulska-Zielezińska Lipodemia, czyli obrzęk tłuszczowy, definiuje się jako patologiczne namnażanie się komórek tkanki tłuszczowej. W większości przypadków choroba dotyka kobiety i zwykle rozpoczyna się w okresie dojrzewania. Charakteryzuje się obustronnym i symetrycznym rozmieszczeniem tkanki tłuszczowej, głównie wokół kończyn dolnych, oraz obecnością widocznej dysproporcji pomiędzy szczupłą górną częścią ciała a pogrubionymi kończynami dolnymi. Próby odchudzania poprzez intensywną aktywność fizyczną i restrykcyjne…

Dyskopatia kręgosłupa szyjnego z punktu widzenia biomechaniki.

Dr n.kf.Elżbieta Niedbała Dyskopatia w odcinku szyjnym i lędźwiowym wywołuje dolegliwości bólowe szacowane na 54-84 %. Według literatury roczna zapadalność na bole kręgosłupa związane z chorobą zwyrodnieniową wynosi od 5-10 %. Faktem jest również występowanie bólu kręgosłupa u osób poniżej 45 roku życia oraz powtarzalność  bólu po roku od wystąpienia pierwszego incydentu u 30 % …

Wpływ ciepła i zimna na organizm

Organizm człowieka w sposób ciągły, reaguje na warunki meteorologiczne, co prowadzi do szeregu reakcji fizjologicznych i behawioralnych.

Świadomość

Nawiązując do wpisu o zdrowiu i trudnościach związanych z powrotem do utraconej funkcji ruchowej z powodu różnych zdarzeń, chciałam się razem z Wami podzielić refleksjami, dlaczego tak trudno jest być gotowym do działania i trudnej walki o odzyskanie sprawności. Zaprzeczę od razu, że to ma związek tylko z wiekiem, bo znam 80 i starsze osoby,…

Klinika masażu medycznego cz.1

Czynniki wpływające na sprawność i wydolność dróg oddechowych układu oddechowego.

Postawa prawidłowa od niej wiele zależy

Postawa ciała to sposób w jaki utrzymujemy ciało w pozycji pionowej. Jest całkowicie odruchowa i indywidualna dla każdego. Kształtujemy ją od urodzenia i zmieniamy pod wpływem różnych bodźców w ciągu całego życia. Powinna być stabilna i symetryczna po obu stronach kręgosłupa. Prawidłową postawę oceniamy porównując ułożenie obręczy barkowej i obręczy biodrowej. Stojąc przed lustrem przodem…

Kręgosłup

Nie chciałabym Was zniechęcać czytaniem czysto naukowych informacji, dotyczących budowy kręgosłupa, lecz przedstawić go w taki sposób, aby zwrócić na niego uwagę z czysto egoistycznych pobudek 🙂 Z mojego doświadczenia zawodowego wynika, że wszystkie bolączki z którymi pacjent zgłasza się do lekarza, kręcą się wokół kręgosłupa. Dotyczą one nie tylko różnego rodzaju bólu mięśni, nóg,…